top of page
LRM_20230416_160341_edited.jpg
70820996_111258203602124_180014384456663

            Terapia dźwiękiem                                  
Misy tybetańskie

70820996_111258203602124_180014384456663

     

Jedną z  najstarszych, a zarazem najbardziej naturalnych form leczenia człowieka jest masaż wibroakustyczny misami dźwiękowymi. Wibracje tych instrumentów,  działają uspokajająco na układ nerwowy, stymulują wszystkie pokłady  naszego mózgu, oraz usprawniają komunikację między-neuronową.  Dzieje się tak ponieważ fale dźwiękowe, które emitują tak zwane misy tybetańskie wchodzą w rezonans z falami mózgowymi. Ponadto  ze względu na wysoką zawartość wody (70–80%) w naszym systemie ich dźwięki przenikają głęboko do tkanek w ciele ludzkim. Woda przenosi ów wibracje wgłąb narządów wewnętrznych, powodując terapeutyczne doznania, podobne do masażu ręcznego. 

Niektóre zalety terapii  to redukcja stresu poprzez głęboką relaksację i uwalnianie endorfin (hormonu szczęścia). Ponadto muzykoterapia dźwiękiem mis może być podstawową, a jednocześnie najbardziej miarodajną terapią dźwiękową dla dzieci  z  autyzmem,  ADHD,  ADD,  Zespołem Downa, Aspergera, a także u osób dorosłych cierpiących na problemy z układem krążenia lub dolegliwości związane ze stresem itp.

Dźwięki mis tybetańskich są polecane dla wszystkich grup wiekowych zarówno dorosłych, jak i niemowląt. Dzieci bardzo dobrze odbierają stymulację całego ciała wibracjami. Nawet bardzo aktywne i pobudzone dziecko jest w stanie zrelaksować się lub zasnąć podczas sesji. Dzieje się tak poprzez tzw. dudnienie różnicowe. Ta metoda, stymuluje mózg do określonego stanu  za pomocą pulsującego dźwięku, aby zachęcić fale mózgowe do wyrównania się z właściwą częstotliwością ich pracy.  Ma to pomóc w zwiększeniu skupienia, stanu uwagi, relaksu i snu. 

 

Czasami misy  umieszcza się na dłoni, brzuchu, plecach lub klatce piersiowej. Daje to  możliwość doświadczania wibracji którą emituje misa, a dźwięk jest odczuwalny całym ciałem, nie tylko naszymi uszami. Ponadto mniejsze dzieci mogą usiąść w środku misy i odczuwać jej  drgania przemieszczające się po całej skórze od stóp, aż do głowy. Podczas aktywacji misy, osoby znajdujące się w jej pobliżu odczuwają  zwiększone i zanikające natężenie dźwięku i sami doświadczają tych wibracji na sobie. W przestrzeni, w której dzieje się „magia” dźwięku, oddech zwalnia i staje się głębszy, mięśnie rozluźniają się, a umysł uspokaja. Podczas sesji dzieci samoistnie przymykają oczy i wyciszają się, pozwalając wibracjom wejść w ciało i głęboko je rozluźnić. Badania wykazały, że terapia dźwiękiem mis jest wspaniałym narzędziem antystresowym i antydepresyjnym. 

Główne efekty terapii dźwiękiem mis dla dzieci i dorosłych.

 

  • relaksuje oddech,

  • uwalnia oksytocynę, hormon szczęścia,

  • obniża bicie serca,

  • wzmacnia układ odpornościowy,

  • poprawia wzór snu,

  • działa na poziomie komórek ciała poprzez ich rewitalizację,

  • uspokaja umysł,

  • rozbudza kreatywność, wyobraźnię, koncentrację i inteligencję,

  • stymuluje pracę  fal mózgowych (gamma, beta, alfa, theta i delta),

  • poprawia komunikację (szczególnie u dzieci ze spektrum autyzmu),

  • rozluźnia napięcie mięśniowe (ADHD, epilepsja, neuropatia) 

  • wspomaga rozwój osób z zaburzeniami centralnego przetwarzania słuchowego,

  • niweluje stany depresji ...itp.

20220729_163024.jpg
20220902_155328.jpg
bottom of page